חפש לפי שם אומן: א ב ג ד ה ו ז ח ט י כ ל מ נ ס ע פ צ ק ר ש ת    חפש לפי שם שיר: א ב ג ד ה ו ז ח ט י כ ל מ נ ס ע פ צ ק ר ש ת

שיר לשלום
להקת הנח"ל

יענקל'ה רוטבליט כתב את השיר אחרי מלחמת ששת הימים, בה איבד את רגלו במהלך הקרב בשכונת אבו-תור. השיר נכתב כשיר תקווה לשלום כחלופה למלחמה ותוצאותיה ההרסניות.
השיר הוקלט לראשונה ב- 1969 ע"י להקת הנח"ל, עם הסולנית מירי אלוני. המילים הפציפיסטיות לא מצאו חן בעיני כולם, והוא הוחרם על ידי אלוף פיקוד המרכז, רחבעם זאבי, ועל ידי אלוף פיקוד הדרום, אריאל שרון, מתוך חשש שיפגע במורל העם.
במשך תקופה מסויימת הוא אף נאסר להשמעה בגלל השורה : 'אל תביטו לאחור, הניחו להולכים' שפגעה במשפחות השכולות.
ב- 4 בנובמבר 1995 נערכה בכיכר רבין (אז כיכר מלכי ישראל) עצרת גדולה למען השלום. מירי אלוני חתמה את העצרת בשיר, תוך שהיא מזמינה את יצחק רבין להצטרף אליה. לאחר סיום השיר ירד רבין מהבמה במדרגות לכוון רכבו ואז ירה בו יגאל עמיר 3 כדורים. רבין נפצע קשה ונפטר בחדר הניתוחים בבית החולים. בכיס חליפתו נמצא דף מוכתם בדם ועליו מילות השיר.
לשיר נעשו במשך השנים למעלה מ- 100 ביצועים שונים, והוא אחד מהשירים הישראלים המבוצעים ביותר.
נכתב ע"י איש הרגש
השיר נפתח עם סולו גיטרה חשמלית של דני סנדרסון - הפעם הראשונה בה השתתף הכלי המרדני הזה בשיר של להקה צבאית.
נכתב ע"י toffee
המלחין והמעבד יאיר רוזנבלום שימש תקופה די ארוכה כמנהל המוסיקלי של להקת חיל הים. גם לאחר שפרש מניהול הלהקה ושהה בלונדון, המשיך רוזנבלום לשלוח לחנים ללהקה, שאותם עיבד מחליפו בתפקיד. רק את הלחן של "שיר לשלום" התעקש רוזנבלום לעבד בעצמו. המנהל המוסיקלי החדש סירב. רוזנבלום אמר: "לא רוצה? לא צריך!" והעביר את השיר ללהקה צבאית אחרת - להקת הנח"ל. וכך, בגלל עקשנות ומשחקי אגו, הפסידה להקת חיל הים להיט ענק.
נכתב ע"י אסף אשתר
במילים המקוריות של השיר נכתב "שירו שיר לאהבה ולא לניצחונות". השורה לא מצאה חן בעיני גורמים בצה"ל, והמילים שונו ל- "שירו שיר לאהבה ולא למלחמות".
נכתב ע"י יניב
בספר "שיחות עם רחבעם זאבי" מאת מיכאל ששר טוען גנדי ז"ל כי השיר בגרסתו הראשונית היה שונה לאין ערוך מגרסתו המוכרת כיום ולכן אסר על שידורו. גם לגרסתו הנוכחית היו לגנדי השגות אולם הוא העריך את הביצוע המחודש
נכתב ע"י אודי
במהלך ההקלטה רדף עמוס טל שיר אחרי רותי הולצמן עם מטף כיבוי. חיזור משונה שהותיר צלקת על זרועו.
נכתב ע"י מלח הארץ

עוד שירים שנאסרו להשמעה   שירים נוספים של להקת הנח"ל   הוסף עובדה חדשה   שאלות ללא תשובות   מה חדש   תפתיעי אותי   דף ראשי

RSS   תנאי שימוש   פסיכולוגית   פסיכולוג   תודות   צור קשר
מימה, 2024